30-lecie OSP w Olszanie

30 czerwca w Olszanie miało miejsce 30-lecie OSP w Olszanie. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla Strażaków oraz zostali mianowani młodsi strażacy członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy złożyli ślubowanie. Po uroczystościach rozpoczął się festyn, podczas którego występ dali uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez panią Agatę Zarabską.Czytaj więcej: 30-lecie OSP w Olszanie

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na początku pani dyrektor Urszula Waligóra przywitała zebranych rodziców, grono pedagogiczne oraz wszystkich uczniów.nastepnie głos zabrali ósmoklasiści, którzy podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich rozwój a młodszym kolegom życzyli sukcesów. W dalszej części akademii uczniowie klasy siódmej i piątej pożegnali naszych absolwentów kilkoma piosenkami oraz wręczyli im pamiątkowe kubki ze zdjęciem. Pani dyrektor zwróciła się w kilku słowach do absolwentów życząc im sukcesów w nowej szkole oraz tego by rozwijali swoje talenty i pasje. Następnie przyszedł czas podziękowań dla rodziców za współpracę i działalność na rzecz szkoły. Podczas akademii zostały wręczone również nagrody dla najlepszych uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz nagrody dla najlepszych czytelników, dla zasłużonych działaczy Samorządu Uczniowskiego oraz nagrody z SKO. Na koniec Pani dyrektor życzyła wszystkimi miłych, słonecznych, ale także bezpiecznych wakacji.

Czytaj więcej: Zakończenie roku szkolnego

Wręczanie nagród w Gminnym Ośrodku Kultury

18 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbyło się uroczyste wręczanie nagród ufundowanych przez Gminę Podegrodzie. Laureaci, finaliści konkursów i olimpiad oraz uczniowie z najwyższą średnią ocen z każdej ze szkół w gminie Podegrodzie zostali wyróżnieni przez wójta gminy Podegrodzie. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Agnieszka Pawłowska. Ponadto Agnieszka uzyskała również Nagrodę imienia Zofii i Jana Skąpskich za osiągnięcia artystyczne. Serdecznie gratulujemy Agnieszce i życzymy jej dalszych sukcesów.

Czytaj więcej: Wręczanie nagród w Gminnym Ośrodku Kultury

Wycieczka do Pacanowa

14 czerwca dzieci z klas młodszych pojechały na wycieczkę do Pacanowa. Trzeba było wyjechać dość wcześnie bo już o godź 5.30, ale wszystkie dzieci do szkoły przyszły punktualnie. Po trzech godzinach jazdy byliśmy na miejscu. Na dzieci czekał Bajkowy Świat - magiczna kraina, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Najpierw dzieci w sali kinowej oglądały bajki . Kolejną atrakcją był udział w "wybuchowych warsztatach" z użyciem ciekłego azotu. Dzieci obserwowały jak zastosować naukę w życiu codziennym, obserwowały jak wykorzystać ciekły azot do produkcji lodów , które na koniec wszyscy ze smakiem zjedli.

Czytaj więcej: Wycieczka do Pacanowa

II Festyn Rodzinny

W minioną niedzielę 09.05.2019 r. - przy Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie odbył się drugi Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia na dzieci czekało bardzo wiele atrakcji i niespodzianek m.in. ścianka wspinaczkowa, dmuchane zjeżdżalnie, zawody sportowe podczas których dzieci mogły sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Nie sposób wymienić również kulinarnych niespodzianek (stoiska z ciastami, hamburgerami - przygotowanymi przez rodziców, regionalne stoiska z tym co swojskie i zdrowe, a także stoiska z możliwością zaspokojenia pragnienia - lody, napoje.

Czytaj więcej: II Festyn Rodzinny

Spotkanie z policjantem

5 czerwca 2019r. w naszej szkole odbyły sie ciekawe lekcje z panem Policjantem. Pan dzielnicowy przypomnial dzieciom podstawowe zasady bezpiecznych wakacji. Poruszyl temty zwiazane z bezpieczenstwem na drogach oraz kompieliskach. następnie omówił szeroko temat cyberprzemocy i hejtu w internecie. Zwrócił uczniom uwage na konsekwencje zamieszczania obraźliwych komentarzy oraz zdjęć bez zgody. Poruszył również kwestię rozbojów i wymuszeń w szkole oraz wyjaśnił pojęcie demoralizacji. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach wiekowych-uczniowoe klas od 4do 8 oraz zerówka i klasy 1 i 2.

Czytaj więcej: Spotkanie z policjantem

Próbna ewakuacja

4 czerwca odbyła się próbna ewakuacja w naszej szkole. Po sygnale alarmu uczniowie sprawnie opuścili budynek szkoły i udali sie na miejsce zbiórki podczas ewakuacji. W próbnym alarmie uczestniczyli strażacy z OSP Olszana, którzy po przeprowadzonej akcji pokazali dzieciom wóz strażacki.

 

 

 

Czytaj więcej: Próbna ewakuacja

Dzień Mamy i Taty

W poniedziałek 27.05.obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Mamy i Taty". Akademię przygotowały dzieci z  zerówki oraz z kl  I i II.Wykonały kilka tańców, śpiewały piosenki i deklamowały wiersze. Dwie uczennice z klas starszych wykonały wzruszającą piosenkę pt "Mamo" a Agnieszka Pawłowska z kl VIII zadedykowała rodzicom koncert na skrzypcach. Podczas występów rodzice częstowali się kawą i ciastem,  a na koniec otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci.

 

Czytaj więcej: Dzień Mamy i Taty

Spotkanie z przyrodnikiem

Dnia 22 maja br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach prowadzonych przez Panią Iwonę Szygieł - pracownika Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Pani I. Szczygieł przeprowadziła piękną prelekcję dla uczniów klas IV - VIII na temat Beskidu Sądeckiego oraz odpowiedzialności za stan środowiska w zakresie poprawy efektywności energetycznej, w tym m.in. oszczędność zasobów naturalnych oraz obniżenie niskiej emisji. 140 min. zajęcia były dla uczniów niezwykle aktywne, jak również owocne, gdyż między w/w zajęciami, dzieci miały za zadanie udzielać odpowiedzi przez Panią prowadzącą prelekcję. Dla wszystkich uczniów naszej Szkoły, była to niezwykła lekcja przyrody oraz ochrony środowiska, ponieważ można było usłyszeć informacje, które na co dzień nie są dostępne na lekcjach przedmiotowych.

Czytaj więcej: Spotkanie z przyrodnikiem

Wycieczka do parku linowego

Dnia 22.05.2019r.r dla naszych dzieci z kl. 0, I, II została zorganizowana została wycieczka do parku linowego w Rytrze. Głównym założeniem wyprawy było propagowanie spędzania czasu na świeżym powietrzu, podnoszenie sprawności fizycznej dzieci. Pokonując trasę z przeszkodami parku linowego dzieci miały okazję do przeżycia niesamowitych wrażeń i czerpały radość ze wspólnej zabawy. Uczniowie rozwijały pewność siebie, koordynację ruchów, przełamywały barierę lęku wysokości. Dzieci bawiły się wspaniale korzystając ze sprzętów znajdujących się na terenie parku linowego: mini placu zabaw ze zjeżdżalnią i huśtawką czy próbując swoich sił chodząc po linie.

Czytaj więcej: Wycieczka do parku linowego

Konkurs Matematyczy KANGUR

We wtorek 21 maja br. w naszej szkole odbył się krótki apel, na którym pani Ewa Mrówka podsumowała wyniki tegorocznej edycji Kangur oraz wręczyła drobne upominki wszystkim konkursowiczom. Specjalny dyplom wyróżnienia i nagrodę książkową otrzymał David Kulak z klasy 6, który uzyskał wysoki wynik. Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Czytaj więcej: Konkurs Matematyczy KANGUR

Wycieczka do Ciężkowic

Dnia 20 maja 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie (klasy IV - VII) uczestniczyły w wycieczce turystyczno - przyrodniczej do Ciężkowic, gdzie najważniejszym punktem była wizyta w Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach oraz zwiedzanie Rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto. Podczas zajęć biologicznych w muzeum uczniowie poznali wiele eksponatów zwierząt i wzięli udział w wykładzie nt. zwierząt zagrożonych wyginięciem, oraz zwierząt zamieszkujących nasz kraj ( m.in. żubrach, niedźwiedziach brunatnych, wilkach, żbikach i wielu innych). Uczniowie bardzo uważnie i aktywnie wysłuchali informacji o florze i faunie leśnej.

Czytaj więcej: Wycieczka do Ciężkowic

Przegląd Artystyczny

Dnia 16 maja odbył się w GOK-u w Podegrodziu "Przegląd Artystyczny" z terenu gminy Podegrodzie. Nasza szkoła zaprezentowała dwa utwory muzyczne i taniec współczesny. Pierwszą reprezentantką była Monika Błaszczyk która wykonała utwór liryczny z akompaniamentem na ukuleli. Natomiast uczennica kl VIII Maria Mamala zaśpiewała piosenkę pt" Szybciej szybciej dalej". Na koniec programu uczennice kl V i IV zaprezentowały taniec współczesny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książki.

Czytaj więcej: Przegląd Artystyczny

Czytam, bo lubię!

W ogłoszonym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Sączu IV Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim "Czytam, bo lubię" wzięły udział dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej im. M. Wieczorka w Olszanie. Tematem pracy konkursowej był wiersz o tematyce związanej z książką, biblioteką, czytelnictwem. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych z terenu Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.14.05.2019r. w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Sączu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i ogłoszenie wyników konkursu "Czytam ,bo lubię".

Czytaj więcej: Czytam, bo lubię!

Konkurs poetycki " Co słonko widziało"

W piątek 17 maja w bibliotece publicznej, w ramach zajęć z przedszkolakami z cyklu " Cała Polska czyta dzieciom", odbyły się eliminacje do gminnego konkursu poetyckiego pt " Co słonko widziało". Celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości Marii Konopnickiej, oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. W konkursie brało udział 5 dzieci : Rita Talar, Natalka Stachoń, Julcia Kiklica, Zosia Ania Wojnarowska, oraz Roksanka Chełmecka. Komisja konkursowa wytypowała Zosię Wojnarowską i Roksankę Chełmecką aby reprezentowały grupę w dalszym etapie konkursu w Podegrodziu. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, książeczki oraz słodycze.

Czytaj więcej: Konkurs poetycki " Co słonko widziało"

Przegląd Artystyczny Szkół i Przedszkoli w Podegrodziu.

15 maja grupa przedszkolaków z zerówki uczestniczyła w corocznym Przeglądzie Artystycznym Szkół i Przedszkoli organizowanym przez GOK w Podegrodziu.Tym razem dzieci przygotowały "Mix taneczny"- zatańczyły trzy tańce, oraz dwoje dzieci Zosia Ania Wojnarowska i Roksanka Chełmecka zaprezentowały swoje zdolności aktorskie deklamując wiersze pt "Kłamczucha"oraz "Coś strasznego". W nagrodę dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz zabawki.

 

Czytaj więcej: Przegląd Artystyczny Szkół i Przedszkoli w Podegrodziu.

I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym

W środę 15 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie odbył się po raz pierwszy Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Liczby rządzą światem" dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych koordynowany przez p. Ewę Mrówka, nauczyciela matematyki w SP Olszanie i p. Annę Wilk, nauczyciela matematyki w SP w Olszance. W konkursie wzięło udział 10 uczniów ze szkoły podstawowej w Olszanie i Olszance, którzy zmagali się ze sobą w dwóch etapach: indywidualnym oraz drużynowym.

Czytaj więcej: I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym

Międzyklasowy Turniej Tabliczki Mnożenia i Dzielenia

"Niećwiczone mięśnie zanikają, a niećwiczone zdolności zacierają się w czasie", dlatego tabliczkę mnożenia i dzielenia trzeba powtarzać, powtarzać i powtarzać. Aby naszym uczniom utrwalanie tabliczki mnożenia nie kojarzyło się z nudnym odpytywaniem, a może nawet wręcz przeciwnie - było przyjemnością, w dniu 14 maja 2019r. p. Ewa Mrówka zorganizowała specjalny turniej dla klas IV-V. Gościnnie w tej nietypowej lekcji wzięła udział pani dyrektor Urszula Waligóra oraz pani Barbara Skoczeń.

 

Czytaj więcej: Międzyklasowy Turniej Tabliczki Mnożenia i Dzielenia

Olszana Team has won!

9 maja w Szkole Podstawowej w Długołęce-Świerkli odbył się etap gminny VI Konkursu z j. angielskiego pod hasłem Welcome to New Zealand. Naszą szkołę reprezentowali wyłonieni w etapie szkolnym Oskar Tokarczyk z klasy 5, Oliwier Gierczyk z klasy 6 oraz David Kulak z klasy 6. Konkurs miał charakter rywalizacji drużynowej, podczas której zespoły rozwiązywały różnego typu zadania dotyczące słownictwa, gramatyki oraz kultury Nowej Zelandii. Nasza drużyna zajęła I miejsce, zdobywając cenne nagrody. W konkursie brały udział wszystkie szkoły z naszej gminy. Organizatorami konkursu są Pani Marta Kulak ze szkoły podstawowej w Olszance , Pani Kornelia Szarek ze szkoły podstawowej w Długołęce-Świerkli oraz stowarzyszenie ADSUM.

Czytaj więcej: Olszana Team has won!

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona uroczystym wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie klas piątych i szóstych pod kierunkiem p. Ewy Mrówki i p. Bożeny Szlęk wystąpili z przedstawieniem, prezentując sejmik uczniowski na którym debatowano i omawiano to ważne wydarzenie, jakie miało miejsce 228 lat temu. W trakcie apelu uczniowie odśpiewali pod okiem p. Celiny Zwolińskiej Mazurek trzeciego maja, Jak długo w sercach naszych i Zgoda sejmu.

Czytaj więcej: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody „Światowego Dnia Ziemi”

Tegoroczne obchody „Światowego Dnia Ziemi” w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie zostały bardzo mocno zaakcentowane 29 kwietnia 2019 r. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków. Na wstępie uczniowie klasy V uświadomili wszystkim obecnym na apelu, jak ważne jest odpowiednie postępowanie z naszą „ Matką - Ziemią”. Przedstawione zostały najważniejsze postulaty dotyczące dbania o nasza Ziemię i troskę o jej losy. Następnie dzieci oddziału 0 wraz z uczniami klasy II przedstawili wspaniały pokaz artystyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Anny Koterli oraz Ludwiki Niemiec.

Czytaj więcej: Obchody „Światowego Dnia Ziemi”

"Niesamowity świat higieny jamy ustnej"

W marcu klasy 0,I i II wzięły już po raz drugi udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" . Celem programu było wykształcenie wśród dzieci nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci oglądały film, w którym główni bohaterowie przedstawili wskazówki dotyczące dbania o zęby oraz otrzymały arkusze ćwiczeń, które pozwoliły im utrwalić zdobyte wiadomości i doświadczenia. Również rodzice otrzymali specjalne przewodniki, które pomogą w nauce dzieci, jak powinno się dbać o swoje zęby i dziąsła. Na zakończenie programu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Czytaj więcej: "Niesamowity świat higieny jamy ustnej"

Dzień Książki

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki to doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji 26 kwietnia 2019r. Filia Biblioteki w Olszanie we współpracy z Biblioteka Szkolną Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie zaprosiły uczniów do wspólnego świętowania Dnia Książki.Czytaj więcej: Dzień Książki

Program profilaktyczny "CUKIERKI"

W dniu 12 kwietnia 2019 r. klasa I i II wzięła udział w projekcie "Realizacja programu wczesnej profilaktyki CUKIERKI z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w środowisku dzieci". To przedsięwzięcie zostało oparte na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem - "Cukierki". Program powstał przy współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Głównymi celami tego programu było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych oraz rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do nauczycieli, którzy mogą udzielić dzieciom wsparcia w problemach mających miejsce w szkole.

Czytaj więcej: Program profilaktyczny "CUKIERKI"

Warsztaty "Odczuwaj, ufaj, mów"

W dniu 9 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klasy IV pt. "Odczuwaj, ufaj, mów". Założeniami programu były działania mające na celu ograniczenie i eliminowanie pułapek, na które są narażeni młodzi ludzie (wszelkiego rodzaju uzależnienia, oraz dysfunkcje występujące w rodzinach borykających się z wieloma różnymi trudnościami). Program został napisany z myślą o tym, aby uwolnić młodego człowieka od zbędnych i utrudniających życie balastów.

Czytaj więcej: Warsztaty "Odczuwaj, ufaj, mów"

Wycieczka do Oświęcimia

Dnia 2 kwietnia 2019 roku kasa ósma klasa naszej szkoły brała udział w wycieczce do Wadowic i Oświęcimia organizowanej przez Szkołę Podstawą w Olszance. Wyjechaliśmy z Olszany o godzinie 7.30. Po dojeździe do Wadowic zwiedziliśmy odbyło Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz kościół, gdzie NASZ PAPIEŻ był chrzczony. Ponieważ był to dzień rocznicy śmierci św. Jana Pawła, nasze wrażenia i emocje były bardzo intensywne. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na legendarne "kremówki". Następnie udaliśmy się do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dotychczas prowadzone lekcje o holokauście, nagle zyskały realny wymiar. Największe wrażenie wywarły na wszystkich odtworzone listy pomordowanych Żydów - co innego przeczytać liczby, a co innego poznać z imienia i nazwiska ponad 4 000 000 zabitych!

Czytaj więcej: Wycieczka do Oświęcimia

Grupa Wolontariatu wykonuje palmy

We wtorek 2 kwietnia Szkolna Grupa Wolontariatu spotkała się na dodatkowych zajęciach warsztatowych, by pod okiem miejscowej artystki - pani Teresy Potoniec i jej wnuczek Kingi i Moniki uczyć się wykonywania kwiatów z krypiny i bibuły . Udało nam się zrobić tyle kwiatków , ze umieściliśmy je w 11 palmach, które zostały przekazane do Caritasu parafii Czarny Potok, by w najbliższą niedzielę mogły być sprzedane. Dochód z ich sprzedaży zasili konto tej dobroczynnej organizacji.

Czytaj więcej: Grupa Wolontariatu wykonuje palmy

Szkolny Dzień Profilaktyki

Dnia 02 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie odbył się "SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI" jeden z punktów projektu realizowanego przez wychowawców kl. 0, I, II. Projekt pod hasłem " RAZEM WYGRAMY ZDROWIE - STOP UZALEŻNIENIOM ', realizowany jest od 25 lutego 2019r. W SZKOLNYM DZIENIU PROFILAKTYKI odbyło się wiele działań związanych z realizacją projektu takich jak;. Ocena gazetek klasowych , prezentacja klas O,I,II recytacja wierszy , krótkie przedstawienia, praca w grupach" Droga życia", prezentacja multimedialna - Pokazy bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Szkolny Dzień Profilaktyki

"Matematyka jest wśród nas"!

Podwójne zwycięstwo uczniów ze Szkoły Podstawowej w Olszanie w Gminnym Konkursie "Matematyka jest wśród nas"! W środę 27 marca 2019 r. nasi uczniowie z klasy szóstej David Kulak, Oliwier Gierczyk i Bartosz Talar wraz z p. Ewą Mrówka brali udział Gminnym Święcie Matematyki. Spotkanie konkursowe miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu i odbyło się w ramach realizacji projektu: Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Czytaj więcej: "Matematyka jest wśród nas"!

Rozstrzygnięcie konkursu Deutsch in Hauptrolle

II Liceum Ogólnokształcące ZSO nr 2 w Nowym Sączu już po raz trzeci zorganizowało konkurs na film lub prezentację multimedialną w języku niemieckim "Deutsch in der Hauptrolle " pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza . W konkursie wzięło udział ponad 150 uczniów z powiatu nowosądeckiego. W dniu 26 marca br w budynku II Liceum miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród W kategorii szkół podstawowych uczennica SP w Olszanie, Agnieszka Pawłowska, za swoją prezentację o ulubionym zwierzęciu otrzymała dyplom uznania oraz kilka drobnych upominków.

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu Deutsch in Hauptrolle

Teatr lalek "Bajka" z wizytą w naszej szkole

27 marca 2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zaprosiliśmy do naszej szkoły objazdowy teatr lalek -"Bajka" z Przysietnicy. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Cenne rady". Przedstawione bajki ukazały dzieciom jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeżeli brak obok rodziców lub opiekunów , uczyły aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości i nie przyjmować od nich prezentów. Całość wzbogacona była piękną , ręcznie malowaną scenografią i odpowiednio dobraną muzyką, wprowadzającą w nastrój.

Czytaj więcej: Teatr lalek "Bajka" z wizytą w naszej szkole

Dzień Wiosny

Od kilku lat pierwszego dnia kalendarzowej wiosny Szkoła Podstawowa w Olszanie organizuje szkolny konkurs "Mam talent". Tegoroczny przygotowany został przez p. mgr A. Zarabską i mgr C. Zwolińską. Uczniowie prezentowali swoje talenty w różnych dziedzinach: recytacji, przedstawieniu teatralnym, piosenkach, grze na instrumentach, tańcu i rysunku.  W jury zasiadali: dyrektor szkoły p. mgr U. Waligóra, mgr K. Piekara (nauczyciel), p. A. Wojnarowska (rodzic), K. Błaszczyk (uczeń). Program prowadziła uczennica kl. IV Oliwia Nowak.

Czytaj więcej: Dzień Wiosny

Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski poezji anglojęzycznej i niemieckojęzycznej dla klas I -VIII w Szkole Podstawowej w Olszanie

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski

Pokaz mody

Na podsumowanie działu z języka angielskiego związanego z ubraniami, uczniowie klasy 5 wcielili się w rolę projektantów mody oraz modeli. W ramach pracy projektowej najpierw przynieśli do szkoły różne ubrania na podstawie których jedna osoba z pary naszkicowała strój, w który miała zostać ubrana druga osoba. Następnie odbył się pokaz mody. Podczas gdy modele prezentowali na sobie stroje, projektant opowiadał w języku angielskim co dany model ma ubrane oraz na jaką okazję nadaje się ten strój.

 

Czytaj więcej: Pokaz mody

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca cała Polska obchodzi Dzień Pamięci o „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to ma przypomnieć społeczeństwu bohaterskich żołnierzy Polski Podziemnej, którzy po przejęciu władzy przez komunistów w 1945 roku nie zaprzestali walkę o wolną Polskę. Święto to zostało uczczone w naszej szkole apelem - Uczniowie klasy VII i VIII przypomnieli młodszym kolegom pojęcie "Żołnierzy Wyklętych" oraz ich tragiczną historię. Zaprezentowano kilka wierszy poświęconych temu tematowi oraz odśpiewano wspólnie kilka pieśni żołnierskich z czasów II wojny światowej. Po apelu przygotowanym przez p. mgr Katarzynę Piekarę i mgr Celinę Zwolińską klasy udały się na lekcje.

Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Spotkanie z podróżnikiem

Dnia 25 lutego 2019 r. odbyło się "spotkanie z podróżnikiem". Uczniowie klas od I do VIII mieli okazję podziwiać prezentację poświęconą regionom na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym, a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Podczas tej prezentacji poruszane były treści geograficzno - przyrodnicze, społeczno - kulturalne, historyczne, charakterystyczne dla omawianego kraju, w większości zawarte w programie nauczania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i uwagą podziwiali przedstawiona prezentację. Usłyszeli sporo ciekawostek dotyczących kraju - Kaukaz, zamieszkujących go ludzi, zwierząt, roślinności, zwyczajów itp.

Czytaj więcej: Spotkanie z podróżnikiem

Randka w ciemno z książką!

"Nie oceniaj książki po okładce" - powiedzenie znane każdemu, ale jednak w większości przypadków to właśnie okładka przyciąga naszą uwagę jako pierwsza i sprawia , że chcemy sięgnąć po książkę i choćby przeczytać zamieszczony na niej opis. Okazuje się jednak, że nie trzeba zachęcającej grafiki ani znajomości fabuły, by książki rozchodziły się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". W ramach promowania czytelnictwa , biblioteka szkolna oraz samorząd szkolny przygotowali akcję z okazji zbliżających się Walentynek: Randkę w ciemno z książką.

Czytaj więcej: Randka w ciemno z książką!

Robotyka w klasie pierwszej

Robotyka to zajęcia pomagające kształtować kluczowe kompetencje współczesnego świata takie jak twórczość, kreatywność, innowacyjność. Kompetencje te zdecydowanie zwiększają szansę dziecka na osiągnięcie sukcesu i powodzenia w życiu. Dzieci na zajęciach rozwiązywały postawione przed nimi zadania problemowe, budując konstrukcje oraz programowały ozobota układając puzzle. W zajęciach z robotyki uczestniczyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Olszanie dnia 19 lutego 2019 w godzinach od 8.00 do 11.00

Czytaj więcej: Robotyka w klasie pierwszej

Walentynki i Zabawa Karnawałowa

14 lutego świętuje się Dzień św. Walentego - patrona zakochanych. Obchody tego święta połączone zostały w tym roku w naszej szkole z zabawą karnawałową. Najpierw przez ponad tydzień wszyscy uczniowie mogli napisać kartkę walentynkową dla osób, które lubią i wrzucić ją do skrzynki walentynkowej poczty. W samo święto po długiej przerwie odbył się apel. Na początku ogłoszone zostały wyniki Matematycznego Konkursu Walentynkowego organizowanego przez mgr Annę Koterlę i mgr Ewę Mrówkę. Potem Samorząd Uczniowski i nauczyciele rozpoczęli rozdawanie poczty.

Czytaj więcej: Walentynki i Zabawa Karnawałowa

Dzień Babci i Dziadka

Tegoroczne ferie zimowe rozpoczynają się 14 stycznia, nic więc dziwnego, że obchody Święta Babci i Dziadka - tradycyjnie obchodzone 21 i 22 stycznia - przeniesione zostały w Szkole Podstawowej w Olszanie na ostatni dzień przed przerwą semestralną. Uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców zadbali o poczęstunek: kawę, herbatę i ciasta. O godzinie 9.00 zaproszone Babcie i Dziadkowie zasiedli na sali gimnastycznej przy udekorowanych stołach. Po powitaniu przez Samorząd Uczniowski rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy I i oddziału zerowego przedstawili jasełka.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka

Propozycja zajęć tanecznych

W dniu 9 stycznia br. W naszej szkole odbył się wstępny pokaz tańca nowoczesnego. Jest to zapowiedź możliwych do prowadzenia na terenie naszej szkoły dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. W zależności od ilości chętnych cena 35 - 40 zł/miesięcznie. Zapisy trwają!

 

 

 

Czytaj więcej: Propozycja zajęć tanecznych

Wigilia szkolna

W dniu 21 grudnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. M. Wieczorka w Olszanie odbyła się tradycyjna wigilia. Najpierw uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spożyli tradycyjne potrawy - barszczyk, rybę, kapustę z grochem i kompot z suszonych owoców ufundowany częściowo przez Radę Rodziców. Następnie na górnym korytarzu uczniowie oddziału "0" i klasy I pod opieką mgr Ludwiki Niemiec oraz mgr Anny Koterli przygotowali przedstawienie jasełkowe oraz montaż słowno-muzyczny. Następnie życzenia dyrekcji, pedagogom i pracownikom złożył Samorząd Uczniowski, a jego przedstawiciele wręczyli wymienionym świąteczne stroiki.

Czytaj więcej: Wigilia szkolna

Archipelag skarbów

W dniach 19 - 20 grudnia 2018 r. klasa VIII naszej szkoły brała udział w Programie Profilaktyki Zintegrowanej "Archipelag Skarbów" prowadzonym przez Fundację "Ostoja" z Nowego Sącza. W programie brały udział szkoły z Podegrodzia, Rogów, Olszanki i Olszany. Miał on na celu ukazanie młodzieży zagrożeń współczesnej cywilizacji oraz pomóc w kształtowaniu hierarchii wartości w życiu najważniejszych. W realizacji programu uczestniczyli również na osobnych spotkaniach nauczyciele wymienionych wcześniej szkół oraz rodzice uczniów. Uczniowie czynnie uczestniczyli w przewidzianych warsztatach, a uczennica Monika Błaszczyk zdobyła nagrodę za udział w Festiwalu Twórczości Archipelagu Skarbów.

Czytaj więcej: Archipelag skarbów

Samorząd vs Mikołajki

Z puli pieniędzy zebranych w trakcie zabawy andrzejkowej w czwartkowe mikołajki, Samorząd zakupił słodycze, którymi częstował każdego ucznia i nauczyciela, odpytując czy byli grzeczni w ciągu roku. Wesołe hoł, hoł przebranych uczniów z klasy ósmej niosło się po całej szkole, wprowadzając wszystkich w przedświąteczny nastrój.

 

 

Czytaj więcej: Samorząd vs Mikołajki

Kiermasz Świąteczny w naszej szkole

Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych.  Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. choinki z różnych materiałów, wspaniałe stroiki, bombki, aniołki a przede wszystkim kartki świąteczne. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno rodziców jak i dzieci.  Ozdoby były bardzo pomysłowe i kolorowe. Już pierwszego dnia sprzedaliśmy wiele prac. Kiermasz przygotowany został przez SKO we współpracy z rodzicami. Dzięki hojności i zaangażowaniu rodziców udało nam się zebrać pokaźną kwotę, która została przeznaczona na zakup strojów, w których dzieci wystąpiły podczas tegorocznych jasełek.

Czytaj więcej: Kiermasz Świąteczny w naszej szkole

Wystawa nowości książkowych.

Nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już w naszej bibliotece szkolnej. Zakupiono 368 egzemplarzy. Zapraszamy wszystkich uczniów do ich obejrzenia, a następnie do wypożyczania. Równocześnie przypominamy, że książki mogą być wypożyczane zarówno na ferie zimowe jak i letnie.

 

 

Czytaj więcej: Wystawa nowości książkowych.

Czytanie jest Ok!

Dnia 04.12.2018r odbył się apel promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Uczennice z klasy 5 zwróciły uwagę na to jak ważną rolę odgrywa czytanie w życiu człowieka już od najmłodszych lat. Zachęcały do odwiedzania biblioteki i czytania książek. Na koniec każdy uczeń otrzymał ulotkę dotyczącą zalet czytania książek. Na apelu zostały rozstrzygnięte wyniki konkursów zorganizowanych przez bibliotekę szkolną .

 

 

Czytaj więcej: Czytanie jest Ok!

Kiermasz książek

W ramach rozwoju czytelnictwa w dniach 04-07. 12.2018r w naszej szkole odbył się kiermasz książek. Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie. W ofercie były bajki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, poradniki, książki kucharskie, ogrodnicze, książki popularnonaukowe, powieści dla dzieci i młodzieży, literatura współczesna. Wszystkie książki były nowe, ładnie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach. Uczniowie mogli nabyć wiele ciekawych książek. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

Czytaj więcej: Kiermasz książek

SP Olszana i SP Stadła podarowały Szlachetne Serca - Szlachetnej Paczce

Na przełomie listopada i grudnia, Szkoły Podstawowe w Stadłach i Olszanie po raz trzeci podjęły się współpracy przy tworzeniu Szlachetnej Paczki. SP Stadła bierze udział w akcji już od pięciu lat. Jest to bardzo intensywny czas, gdyż rodzina wybrana z bazy ma konkretne potrzeby, którym trzeba sprostać. To ważny aspekt paczki. Gromadzimy nie tylko artykuły żywnościowe, owoce, warzywa, chemię gospodarczą czy tekstylia, ale również coś osobliwego, bez czego rodzinie trudno funkcjonować. W naszym przypadku była to maszyna do szycia dobrej jakości. Udało nam się sprostać temu wyzwaniu. Dzięki temu, mama samotnie wychowująca dwójkę dzieci, w tym jedno ciężko chore, będzie mogła podjąć pracę chałupniczą, co na pewno znacząco zasili domowy budżet.

Czytaj więcej: SP Olszana i SP Stadła podarowały Szlachetne Serca - Szlachetnej Paczce

Mikołajki w klasach najmłodszych

Ponieważ dzieci w Szkole Podstawowej w Olszanie są bardzo grzeczne, w tym roku Mikołaj przyszedł do nich wcześniej, bo już 3 grudnia. Dzieci z kl 0, I i II czekały na ten dzień z niecierpliwością i przygotowały się do niego starannie. Nauczyły się pięknych piosenek i wierszy, udekorowały sale, nie zapomniały również o założeniu czerwonych , mikołajkowych czapeczek. Gdy Mikołaj stanął w drzwiach napięcie sięgnęło zenitu, nie obeszło się również bez łez u najmłodszych, którzy przyszli ze starszym rodzeństwem. Po otrzymaniu prezentów dzieci pięknie podziękowały, i zaprosiły niebywałego gościa na następny rok.

Czytaj więcej: Mikołajki w klasach najmłodszych

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.Wiecej informacji.

  
EU Cookie Directive Module Information