Przejdź do treści
S1_1140_356
S2_1140_356
S3_1140_356
S4_1140_356
Przejdź do stopki

Wycieczka do Oświęcimia

Treść

Dnia 9 czerwca bieżącego roku kl. VII uczestniczyła w wycieczce do Oświęcimia w ramach projektu unijnego "Super Szkoły w Gminie Podegrodzie". 
Wyjazd nastąpił o godzinie 6.40. W autokarze jechali nasi uczniowie oraz klasy ze szkół w rogach i Długołęce - Świerkli wraz z opiekunami.

Po przyjeździe do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau uczniowie otrzymali imienne bilety oraz słuchawki. Pod opieką pani przewodnik  rozpoczęło się zwiedzanie tego szczególnego miejsca pamięci. Uczestnicy obejrzeli proces przybycia do obozu, zapoznali się z ekspozycjami dotyczącymi życia i śmierci w obozie, zwiedzili Blok Śmierci, pozostałe po więźniach mienie oraz wystawę poświęconą Holokaustowi. Największe wrażenie wywarła na uczniach wystawa pokazująca dane (imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce śmierci) ponad 6 milionów zamordowanych w czasie II wojny Żydów. Ciągle jeszcze brakuje ponad 4 milionów danych.
Następnie uczniowie przejechali autobusem do obozu Auschwitz II - czyli Brzezinki (Birkenau). Tam przeszli przez bramę śmierci, oglądali rampę, na której wyładowywano transporty ludzi przeznaczonych do pracy i na śmierć, gdzie odbywały się selekcje i rabunek mienia. Później zwiedzili jeszcze 2 baraki drewniane, gdzie zapoznali się z warunkami życia w Birkenau. Niestety - padający deszcz ograniczył zwiedzanie tej części obozu.
Później - po powrocie do Auschwitz - uczniowie udali się na warsztaty "Historia zapisana w przedmiocie". Oglądali fotografię przedmiotów pozostałych po więźniach, na ich podstawie mogli określić, że widzą stary, zegarek, medalik, termos, walizkę i sukienkę. Następnie otrzymali biogramy i fotografie osób związanych z prezentowanymi przedmiotami. Warsztaty te uświadomiły uczniom, że liczby nie są anonimowe - za każdym przedmiotem stał realnie żyjący i w Auschwitz zamordowany człowiek. Na zakończenie pokazany został krótki film prezentujący, z jakimi problemami spotykają się konserwatorzy zabytków w Muzeum w Auschwitz.
Po warsztatach uczniowie zostali przewiezieni do Zajazdu Skorpion, gdzie zjedli smaczny obiad: rosół z makaronem, ziemniaki kotlet drobiowy panierowany surówkę z marchwi i młodej kapusty oraz soki pomarańczowy, jabłkowy i wodę.
Po obiedzie autokar wyruszył w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się w  Olszanie pod szkołą około godziny 20.05.
Uczniowie podkreślali, że wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

36396