Przejdź do treści
S1_1140_356
S2_1140_356
S3_1140_356
S4_1140_356
Przejdź do stopki

Szkoła pamięta

Treść

„Pamiętajmy o tych, którzy odchodzą - ta pamięć daje im nieśmiertelność"  

Jak co roku uczniowie z naszej szkoły  wyrazili pamięć i wdzięczność zarówno swoim najbliższym, jak i zasłużonym osobom, które wytrwałą  pracą, bohaterską postawą  i ofiarą z życia budowali dla nas lepszą przyszłość.

I tak : uczniowie z  klasy III wraz z wychowawczynią  – panią Anną  Koterla  udali się w uroczystym pochodzie do  pomnika, który znajduje się  w pobliżu szkoły, aby oddać hołd zamordowanym podczas II wojny światowej -  w osobie  Wolfstal i K. Konieczny .  Przystrojony, w barwy narodowe pomnik i palące się znicze będą nam przypominać przez cały listopad, że pamięć w nas jest stale żywa , a młodemu pokoleniu należy ciągle uświadamiać, że nić łącząca dwa światy: teraźniejszość i przeszłość historyczną nie może być nigdy zerwana.

Ponadto – przed uroczystością Wszystkich Świętych członkowie Wolontariatu Szkolnego przybyli na cmentarz w Czarnym Potoku, by wraz ze swą opiekunką panią Anną  Król złożyć wyrazy pamięci na grobach ludzi zasłużonych dla  naszego regionu, tj. na mogile żołnierza  z wojny włoskiej 1854 r. - Walentego Wiśniewskiego, który zmarł w 1901 roku oraz jego córki - Walerii  - założycielki szkoły w Czarnym Potoku. Zapalony  też został znicz i położony kwiat pamięci na grobach nauczycielek z Olszany, a mianowicie pani Rozalii Kurzeja, zmarłej w 2006 roku i Janiny Bodziony, która odeszła do wieczności w 2017 roku.  

Położono dekorację patriotyczną  i zapalono znicz  na grobie walczącego w szeregach BCH Józefa Błaszczyka z Olszany, który poległ w 1945 roku. Nad grobem ś.p. Władysława Kity z Jadamwoli, którego dosięgła skrytobójcza kula w 1946 roku odmówiona została modlitwa i poprzez chwilę zadumy uczczona została jego pamięć.

63831