Przejdź do treści
S1_1140_356
S2_1140_356
S3_1140_356
S4_1140_356
Przejdź do stopki

Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Treść

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii kraju, klasa IV i V przygotowała montaż słowno-muzyczny, na którym wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Dzieci recytowały wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Polonez Trzeciego Maja”, „Marsz, marsz Polonia” czy „Jak długo w sercach naszych”. Uczniowie klasy V zatańczyli w strojach regionalnych krakowiaka.

Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

W akademii uczestniczyły wszystkie dzieci z klas 0-VIII, które dowiedziały się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.

Oprawa muzyczna p. Małgorzata Liber, przygotowanie uczniów p. Ewa Mówka.

60753